Помощь животным в Молдове.
Вы хотите отреагировать на этот пост ? Создайте аккаунт всего в несколько кликов или войдите на форум.

Salut tuturor. As vrea sa povestesc cum am ajutat citiva caini vagabonzi de la un bloc.

Участников: 4

Перейти вниз

Salut tuturor. As vrea sa povestesc cum am ajutat citiva caini vagabonzi de la un bloc. Empty Salut tuturor. As vrea sa povestesc cum am ajutat citiva caini vagabonzi de la un bloc.

Сообщение автор ????? 08.03.09 23:07

Anul trecut, linga blocul unde locuiam, era o catea. De indata ce am trecut acolo, am observat-o.
Incercam mereu sa-i aduc ceva de mincare, sa o ajut. Iarna, cind era frigul cel mai mare, ea a fatat 6 catei. Ca sa nu inghete, am adus niste haine vechi, care nu imbiba umezeala, niste baieti din bloc au facut un acoperis, pentru ca sa le fie bine. Culcusul lor era mai sus de nivelul pamintului, si uneori se primea ca noaptea cadeau jos si plingeau. Indiferent de ce ora era, eu ieseam si-i puneam la loc linga mamica lor. Pina a creste mari de tot, nu toti au supravietuit din pacate. Alaturi era o parcare auto, si citiva au murit... Uneori se intimplau batai cu alti caini, fiind raniti. Niciodata nu ezitam sa ies si sa le prelucrez ranile, sa le curat cu foarfecele de par, sa spal si sa le dezinfectez. Multi copii din bloc, ce se jucau afara erau foarte curiosi la ceea ce faceam eu, se apropiau si ma intrebau de ce fac asta, si daca sunt medic veterinar. Eu le zimbeam si spuneam pentru a ajuta un animal nu e necesar sa fii medic. Implicam acesti copii in a ma ajuta. Dupa aceasta vedeam cum ei singuri aduceau mincare, ii hraneau si uneori si se jucau cu ei.
Insa, cel mai mare miracol pentru mine era faptul, cum am putut imblinzi un caine.
El traia la parcarea auto, si mereu urmarea ce faceam eu din departare. Putin cite putin el incepea sa se apropie, cind intindeam mina sa-l hranesc el fugea, in ciuda faptului ca era un coscogemite de caine mare. Odata totusi s-a apropiat. Am aruncat in partea lui mincare, el a luat-o. Voiam sa incerc sa-l hranesc din mina, el se temea, pina cind totusi a incercat. Dupa el se observa ca acum e pentru prima data cind intra in relatie cu un om, si nu stia cum sa se comporte. La mina mea intinsa el atent s-a apropiat, si a luat ce i-am oferit eu. Insfacind mincarea, a insfacat si mina mea... m-a durut, dar nu voiam sa-l sperii, voiam sa aiba incredere in mine. Cu timpul, acest dulau mare, puternic, cind ma vedea, se transforma in catel, se juca cu mine, venea la picioarele mele, si se rostogolea... dintr-un caine speriat de oameni, s-a transformat intr-un caine vesel. Cea mai mare placere o primeam cind ieseam din bloc si plecam la serviciu, sau oriunde, ei toti ma petreceau. Nu ma rusinam de chestia ca eram inconjurata de atitia caini. Eu nu cred ca exprimarea iubirii este o rusine, pentru animale sau pentru oameni.
In afara de aceasta, am observat ca atunci cind am inceput sa am grija cit puteam de ei, au inceput si alti oameni, de parca pina atunci se jenau de chestia asta.
Atunci am inteles fraza, care o auzeam de multe ori, dar n-o percepeam. Daca vrei sa schimbi ceva, incepe de la tine.

?????
Гость


Вернуться к началу Перейти вниз

Salut tuturor. As vrea sa povestesc cum am ajutat citiva caini vagabonzi de la un bloc. Empty Salut

Сообщение автор ????? 09.03.09 0:12

Am vizitat site-ul dumneavoastra si sincer mia placut.
O sa ma starui mai des sa va vizitez, si va multumesc pentru ceia ce faceti pentru animale, sunteti super bra
vo!

?????
Гость


Вернуться к началу Перейти вниз

Salut tuturor. As vrea sa povestesc cum am ajutat citiva caini vagabonzi de la un bloc. Empty СЧАСТЛИВЫЕ ИСТОРИИ ЖИВОТНЫХ-ИНВАЛИДОВ!

Сообщение автор Alga 19.03.09 8:34

Гость , vashi deistviea dostoini podrajaniü, u nas lüdi bojatsea pokasivati svoü lübovi k besdomnim jivotnim, poetomu vash postupok mojno nasvati eshe i smelim. Skajite, mojet biti u vas esti eshe i foto ? bilo bi sdorovo rasmestiti ix sdeci.

Forum4ane i prosto gosti Foruma, esli vi toje spasli kakoe-nibudi jivotnoe, rasskajite nam, jelatelino s Foto, kak na nijesleduüshem linke:


http://forum.doggy.kiev.ua/viewtopic.php?t=31806

Alga

Количество сообщений : 663
Location : Deutschland
Дата регистрации : 2009-03-12

Вернуться к началу Перейти вниз

Salut tuturor. As vrea sa povestesc cum am ajutat citiva caini vagabonzi de la un bloc. Empty Re: Salut tuturor. As vrea sa povestesc cum am ajutat citiva caini vagabonzi de la un bloc.

Сообщение автор Kitten 22.03.09 9:18

Тот, кто любит животных, не боится этого показывать! Не показывает тот, кому эта проблема безразлична!!! Я учусь в мед. университете, очень часто рядом с нашими корпусами вижу щенков, они такие доверчивые, бегают от студента к студенту, играючи припрыгивают... мне всегда жалко становится, и я бегу в столовую за какой-то котлетой, булкой... Самое странное, когда мои друзья- неплохие люди, начинают меня разубеждать, мол, зачем это нужно... И приговаривают притом- мы животных тоже любим, но не до такой степени... Какая же это любовь???? Безразличие порой не лучше ненависти....

Kitten

Количество сообщений : 58
Location : Moldova
Дата регистрации : 2009-03-22

Вернуться к началу Перейти вниз

Salut tuturor. As vrea sa povestesc cum am ajutat citiva caini vagabonzi de la un bloc. Empty Re: Salut tuturor. As vrea sa povestesc cum am ajutat citiva caini vagabonzi de la un bloc.

Сообщение автор Yana 22.03.09 10:38

Kitten, а я вот не показываю на людях)))я молча)))
Вы правы, любовь к животным (и не только) проявляется не в том, что кто-то говорит, как он любит всех этих собачек и кошечек, какие они все очаровашки, мусики-пусики и т.д., а проявляется в конкретных действиях и поступках.

Alga, а можно мне тоже рассказать кратенько о своих собаках?
у меня предложение к админу - может сделать раздел или подраздел, где будут истории животных, которые нашли хозяев?

Yana

Количество сообщений : 1653
Location : Украина/Молдова
Дата регистрации : 2009-03-14

Вернуться к началу Перейти вниз

Salut tuturor. As vrea sa povestesc cum am ajutat citiva caini vagabonzi de la un bloc. Empty Re: Salut tuturor. As vrea sa povestesc cum am ajutat citiva caini vagabonzi de la un bloc.

Сообщение автор Oxana 22.03.09 11:01

Yana, только ради Вас я создала такой подраздел, называется "Счастливчики".
С вас первый рассказ.
Ждемс!
Cool
Oxana
Oxana
Admin
Admin

Количество сообщений : 1070
Location : Кишинев
Дата регистрации : 2009-03-04

http://www.alga.md

Вернуться к началу Перейти вниз

Salut tuturor. As vrea sa povestesc cum am ajutat citiva caini vagabonzi de la un bloc. Empty Re: Salut tuturor. As vrea sa povestesc cum am ajutat citiva caini vagabonzi de la un bloc.

Сообщение автор Yana 22.03.09 11:06

спасибо! вернусь в Кишинев, сделаю свежие фото и выложу в разделе)))

Yana

Количество сообщений : 1653
Location : Украина/Молдова
Дата регистрации : 2009-03-14

Вернуться к началу Перейти вниз

Вернуться к началу

- Похожие темы

 
Права доступа к этому форуму:
Вы не можете отвечать на сообщения